A 36. सामान्य अंकगणित (एकक नियम)

A 36. सामान्य अंकगणित (एकक या ऐकिक नियम)

लेखक
ॐ जितेन्द्र सिंह तोमर
M.A., B.Ed., DNYS, MASSCOM
23/4/11/11/2021


A 36. सामान्य अंकगणित (एकक या ऐकिक नियम)

एकक या ऐकिक नियम 

अनेक वस्तुओं की कीमत ज्ञात होने पर एक वस्तु की  अनेक वस्तुओं की कीमत ज्ञात करने की धारणा को एकक या 1 नयम की धारणा कहते हैं।

A 36. General Arithmetic (Unit or Unit Rule)

Unit or Unitary Rule

The concept of finding the price of one commodity when the price of many commodities is known is called the concept of unit or Unitary rule.

Finding the price of one commodity when the price of many commodities is known.

अनेक वस्तुओं की कीमत ज्ञात होने पर एक वस्तु की कीमत ज्ञात करना।

(A)

यदि 1 वस्तु का मूल्य ₹ x है तो N वस्तुओं का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

If the price of 1 item is ₹ x then to find the price of N items.

(B)

यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो 1 वस्तु का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

To find the price of 1 item if the price of n items is ₹ x.

(C)

यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो M वस्तुओं का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

To find the price of M items if the price of N items is ₹ x.

(A) Type

एक वस्तु की कीमत ज्ञात होने पर अनेक वस्तुओं की कीमत ज्ञात करना। 

Finding the price of many items when the price of one item is known.

[यदि 1 वस्तु का मूल्य ₹ x है तो N वस्तुओं का मूल्य ज्ञात करने के लिए।]

If the price of 1 item is ₹ x then to find the price of N items.

Q. यदि 1 वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो N वस्तुओं का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

Sol

1 वस्तु का मूल्य          = ₹ x 

N वस्तुओं का मूल्य      = ₹ x × N 


Q. If the price of 1 item is ₹ x then to find the price of N items.

Sol.

Price of 1 item = ₹ x

Price of N items = ₹ x × N


अभ्यास 01

1. यदि 1 किलोग्राम चीनी का मूल्य 40 रु० है तो 17 किलोग्राम चीनी का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Sol. 

1 किलोग्राम चीनी का मूल्य   = ₹ 40
17 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 40 × 17 

                                       = ₹ 680
चीनी का मूल्य = ₹ 680 


2. यदि 1 किलोग्राम अनाज का मूल्य 24 रु० है तो 15 किलोग्राम अनाज का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Sol.

1 किलोग्राम चीनी का मूल्य  = ₹ 24
1 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 24 × 15 

                                      = ₹ 360

अनाज का मूल्य = ₹ 360 


3. एक प्रेश 1 दिन में 120 अखबार छापता है। तो 12 दिन में वह कितने अखबार छापेगा?

4. कोलकाता से नई दिल्ली का 1 व्यक्तियों का रेल भाड़ा ₹ 900 है। 7 व्यक्ति का किराया कितना होगा?

5. एक कॉपी का मूल्य ₹ 18 है तो एक दर्जन कापियों का मूल्य कितना होगा?

6. एक प्रेश 1 दिन में 10 पुस्तक बाईंड करती है। तो 15 दिन में वह कितने पुस्तक बाईंड करेगी?

7. 1 प्रति का दाम ₹ 200 है तो ग्यारह प्रतियों  की दाम कितना होगा?

8. 1 पेन्सिल का मूल्य 7 रुपये हो तो 15 पेन्सिल का मूल्य ज्ञात कीजिये।

9. 1 पेनों का मूल्य ₹ 30 है तो 21 पेनों का मूल्य कितना होगा?

10. 1 किग्रा तेल का मूल्य ₹ 180 है, 16 किग्रा तेल का मूल्य कितना होगा?

11. 1 पैकिट में 20 बिस्कुट हैं। 19 पैकिटों में कितने बिस्कुट होंगे?

12. एक फैक्टरी में 1 दिन में 750 पेंच तैयार होते हैं। 11 दिन में कितने पेंच तैयार होंगे?

13. एक मशीन 1 मिनट में 7 खिलौने बनाती है। 120 मिनट में कितने खिलौने बनायेगी?

14. एक नौकर 1 दिन में  ₹ 420 की मजदूरी करता है। एक सप्ताह में उसे कितने ₹ मिलेंगे?

15. 1 शॉल का मूल्य ₹ 150 है तो 19 शाॅलों का मूल्य कितना होगा?


Exercise 01

1. If the cost of 1 kg of sugar is Rs.40, then find the cost of 17 kg of sugar.

Sol.

Price of 1 kg sugar   = ₹ 40

Price of 17 kg sugar = ₹ 40 × 17

                                    = ₹ 680

Price of sugar = ₹ 680


2. If the cost of 1 kg of grain is Rs.24, then find the cost of 15 kg of grain.

Sol.

Price of 1 kg sugar.  = ₹ 24

Price of 1 kg sugar.  = ₹ 24 × 15

                                    = ₹ 360

Price of grain = ₹ 360


3. A press prints 120 newspapers in a day. So how many newspapers will he print in 12 days?

4. The train fare for 1 person from Kolkata to New Delhi is ₹ 900. How much will be the fare for 7 persons?

5. If the cost of one copy is ₹ 18, then what will be the cost of a dozen copies?

6. One press binds 10 books in a day. So how many books will she bind in 15 days?

7. If the cost of 1 copy is ₹ 200, then what will be the cost of eleven copies?

8. If the cost of 1 pencil is Rs 7, then find the cost of 15 pencils.

9. If the cost of 1 pen is ₹ 30, then what will be the cost of 21 pens?

10. The cost of 1 kg of oil is ₹ 180, what will be the cost of 16 kg of oil?

11. There are 20 biscuits in 1 packet. How many biscuits will be there in 19 packets?

12. In a factory 750 screws are manufactured in a day. How many screws will be ready in 11 days?

13. A machine makes 7 toys in 1 minute. How many toys will she make in 120 minutes?

14. A servant earns ₹ 420 in a day. How much Rs will he get in a week?

15. If the cost of 1 shawl is ₹ 150, then what will be the cost of 19 shawls?


(B) Type

[यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो 1 वस्तु का मूल्य ज्ञात करने के लिए।]

[To find the price of 1 item if the price of n items is ₹ x.]

Q. यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो 1 वस्तु का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

Sol

N वस्तुओं का मूल्य  = ₹ x 

1 वस्तु का मूल्य      = ₹ x / N 

Q. If the price of N items is ₹ x then to find the price of 1 item.

Sol.

Price of N items = ₹ x

Price of 1 item = ₹ x / N

अभ्यास 02

1. यदि 8 किलोग्राम चीनी का मूल्य 240 रु० है तो 1 किलोग्राम चीनी का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Sol. 

8 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240
1 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240 /8 

                                      = ₹ 30
चीनी का मूल्य = ₹ 240 प्रति किलो


2. यदि 12 किलोग्राम अनाज का मूल्य 240 रु० है तो 1 किलोग्राम अनाज का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Q. 2. यदि 12 किलोग्राम अनाज का मूल्य 240 रु० है तो 1 किलोग्राम अनाज का मूल्य ज्ञात कीजिए।

12 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240
1 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240 /12 

                                      = ₹ 20

अनाज का मूल्य = ₹ 240 प्रति किलो

3. एक प्रेश 3 दिन में 1200 अखबार छापता है। तो 1 दिन में वह कितने अखबार छापेगा?

4. कोलकाता से नई दिल्ली का 4 व्यक्तियों का रेल भाड़ा ₹ 900 है। 1 व्यक्ति का किराया कितना होगा?

5. ₹ 108 प्रति दर्जन की दर से 1 कापी का मूल्य कितना होगा?

6. एक प्रेस 12 दिन में 1200 पुस्तक छापती है। तो 1 दिन में वह कितनी पुस्तक छापेगी ?

7. ₹ 8 प्रतियों का दाम ₹ 200 है तो एक प्रति  की दाम कितना होगा?

8. 5 पेन्सिल का मूल्य 35 रुपये हो तो एक पेन्सिल का मूल्य ज्ञात कीजिये।

9. 10 पेनों का मूल्य ₹ 30 है तो 1 पेनों का मूल्य कितना होगा?

10. 15 किग्रा तेल का मूल्य ₹ 315 है, 1 किग्रा तेल का मूल्य कितना होगा?

11. 15 पैकिटों में 600 बिस्कुट हैं। 1 पैकिटों में कितने बिस्कुट होंगे?

12. एक फैक्टरी में 3 दिन में 750 पेंच तैयार होते हैं। 1 दिन में कितने पेंच तैयार होंगे?

13. एक मशीन 7 मिनट में 70 खिलौने बनाती है। 1 मिनट में कितने खिलौने बनायेगी?

14. एक नौकर 1 सप्ताह में  ₹ 4200 की मजदूरी करता है। एक दिन में उसे कितने ₹ मिलेंगे?

15. 30 शॉल का मूल्य ₹ 15000 है तो 1 शाल का मूल्य कितना होगा?

Exercise 02

1. If the cost of 8 kg of sugar is Rs 240, then find the cost of 1 kg of sugar.

Sol.

Price of 8 kg sugar = ₹ 240

Price of 1 kg sugar = ₹ 240 /8

                                 = ₹ 30

Price of 1 kg sugar = ₹ 30 per kg


2. If the cost of 12 kg of grain is Rs.240, then find the cost of 1 kg of grain.

Sol.

Price of 12 kg sugar  = ₹ 240

Price of 1 kg sugar     = ₹ 240 /12

                                      = ₹ 20

Price of 1 kg grain = ₹ 20 


3. A press prints 1200 newspapers in 3 days. So how many newspapers will he print in 1 day?

4. The train fare of 4 persons from Kolkata to New Delhi is ₹ 900. How much will be the fare for 1 person?

5. What will be the cost of 1 copy at the rate of ₹ 108 per dozen?

6. A press prints 1200 books in 12 days. So how many books will she print in 1 day?

7. If the cost of ₹ 8 copies is ₹ 200, then what will be the cost of one copy?

8. If the cost of 5 pencils is Rs 35, then find the cost of one pencil.

9. If the cost of 10 pens is ₹ 30, then what will be the cost of 1 pen?

10. The cost of 15 kg of oil is ₹ 315, what will be the cost of 1 kg of oil?

11. There are 600 biscuits in 15 packets. How many biscuits will be in 1 packet?

12. In a factory, 750 screws are manufactured in 3 days. How many screws will be ready in 1 day?

13. A machine makes 70 toys in 7 minutes. How many toys will she make in 1 minute?

14. A servant earns ₹ 4200 in a week. How much Rs will he get in a day?

15. If the cost of 30 shawls is ₹ 15000, then what will be the cost of 1 shawl?


(C) Type

[यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो M वस्तु का मूल्य ज्ञात करने के लिए।]


Q. यदि N वस्तुओं का मूल्य ₹ x है तो M वस्तु का मूल्य ज्ञात करने के लिए।

Sol

N वस्तुओं का मूल्य       = ₹ x 

1 वस्तु का मूल्य            = ₹ x / N 

M वस्तुओं का मूल्य      = ₹ (x / N ) × M

अभ्यास 03

1. यदि 8 किलोग्राम चीनी का मूल्य 240 रु० है तो 11 किलोग्राम चीनी का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Sol. 

8 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240

1 किलोग्राम चीनी का मूल्य = ₹ 240 /8 

                                      = ₹ 30

11 किलोग्राम चीनी का मूल्य =  ₹ 30 × 11

                                      = ₹ 330

                 चीनी का मूल्य = ₹ 330 


2. यदि 12 किलोग्राम अनाज का मूल्य 240 रु० है तो 15 किलोग्राम अनाज का मूल्य ज्ञात कीजिए।

Sol.

12 किलोग्राम अनाज का मूल्य = ₹ 240
1 किलोग्राम अनाज का मूल्य   = ₹ 240 /12 

                                           = ₹ 20

15 किलोग्राम अनाज का मूल्य  = ₹ 20 /15 

                    अनाज का मूल्य = ₹ 300

3. एक प्रेश 3 दिन में 1200 अखबार छापता है। तो 7 दिन में वह कितने अखबार छापेगा?

4. कोलकाता से नई दिल्ली का 4 व्यक्तियों का रेल भाड़ा ₹ 900 है। 15 व्यक्ति का किराया कितना होगा?

5. ₹ 108 प्रति दर्जन की दर से 11 कापियों का मूल्य कितना होगा?

6. एक प्रेश 12 दिन में 1200 पुस्तक छापती है। तो 30 दिन में वह कितनी पुस्तक छापेगी ?

7. ₹ 8 प्रतियों का दाम ₹ 200 है तो 20 प्रतियों  की दाम कितना होगा?

8. 5 पेन्सिल का मूल्य 35 रुपये हो तो 12 पेन्सिल का मूल्य ज्ञात कीजिये।

9. 10 पेनों का मूल्य ₹ 30 है तो 18 पेनों का मूल्य कितना होगा?

10. 15 किग्रा तेल का मूल्य ₹ 315 है, 16 किग्रा तेल का मूल्य कितना होगा?

11. 15 पैकिटों में 600 बिस्कुट हैं। 13 पैकिटों में कितने बिस्कुट होंगे?

12. एक फैक्टरी में 3 दिन में 750 पेंच तैयार होते हैं। 17 दिन में कितने पेंच तैयार होंगे?

13. एक मशीन 7 मिनट में 70 खिलौने बनाती है। 17 मिनट में कितने खिलौने बनायेगी?

14. एक नौकर 1 सप्ताह में  ₹ 4200 की मजदूरी करता है। 15 दिन में उसे कितने ₹ मिलेंगे?

15. 30 शॉल का मूल्य ₹ 15000 है तो 19 शाॅलों का मूल्य कितना होगा?

Exercise 03

1. If the cost of 8 kg of sugar is Rs 240, then find the cost of 11 kg of sugar.

Sol.

Price of 8 kg sugar      = ₹ 240

Price of 1 kg sugar      = ₹ 240 /8

                                       = ₹ 30

Price of 11 kg sugar    = ₹ 30 × 11

                                       = ₹ 330

Price of sugar = ₹ 330

2. If the cost of 12 kg of grain is Rs.240, then find the cost of 15 kg of grain.

Sol.

Price of 12 kg grain = ₹ 240

Price of 1 kg grain = ₹ 240 /12

= ₹ 20

Price of 15 kg grain = ₹ 20 /15

Price of grain = ₹ 300

3. A press prints 1200 newspapers in 3 days. So how many newspapers will he print in 7 days?

4. The train fare of 4 persons from Kolkata to New Delhi is ₹ 900. How much will be the fare for 15 persons?

5. What will be the cost of 11 notebooks at the rate of ₹ 108 per dozen?

6. A press prints 1200 books in 12 days. Then how many books will she print in 30 days?

7. If the cost of 8 copies is Rs 200, then what will be the cost of 20 copies?

8. If the cost of 5 pencils is Rs 35, then find the cost of 12 pencils.

9. If the cost of 10 pens is ₹ 30, then what will be the cost of 18 pens?

10. The cost of 15 kg of oil is ₹ 315, what will be the cost of 16 kg of oil?

11. There are 600 biscuits in 15 packets. How many biscuits will be there in 13 packets?

12. In a factory, 750 screws are manufactured in 3 days. How many screws will be ready in 17 days?

13. A machine makes 70 toys in 7 minutes. How many toys will she make in 17 minutes?

14. A servant earns ₹ 4200 in a week. How much Rs will he get in 15 days?

15. If the cost of 30 shawls is ₹ 15000, then what will be the cost of 19 shawls?


Exercise 2

1. If 12 book costs ₹144, find the cost of 5 books,

2. If 15 pens cost 230, find the cost of 23 pens.

3. In a hostel, 80 students consume 1440 kg of rice per month. What quantity of rice will be consumed by 100 students in a month?

3. If Ram earns ₹750 in 3 days, how much money will he earn in 5 days?

The cost of 5 chocolates is 225. What is the cost of 9 such chocolates? 

4. If 12 boxes of apples weigh 50 kg, what will be the weight of 8 boxes?

5. 6 books cost ₹900. What is the cost of 19 books?

The cost of 5 pair of shoes is 4250 what is the cost of 15 pair of shoes.

Cost of a desert pulse is rupees 72 what is the cost of a score (20 apples) of apples.

The cost of a dozen books is 1920 what is the cost of 10 such books

A bag contains 7 clothes of rice how many bags will be required to pack 240 kg of rice.

Ram reads 42 phases of a group in a day how long will she take to finish the book that has 1428 pages?

2. A train covers 882 km in 9 hours. What distance will it cover in 6 hours? 

5. A loaded truck travels 18 km in 25 minutes. How far will it travel in 5 hours?



Exercise 03

14: Cost of 105 envelopes is₹ 350. How many envelopes can be ₹100?

11: If the cost of 6 cans of juice is 210, then what will be the cost of  14 cans of juice?

12: A motorbike travels 220 km in 5 litres of petrol. How much distance will it cover in 1.5 litres of petrol?

13: If the cost of a dozen soaps is ₹ 153.60, what will be the cost of 15 such soaps?

1. If the cost of 7 m of cloth is 1470, find the cost of 5 m of cloth.

2. Ekta earns 3000 in 10 days. How much will she earn in 30 days?

3. If it has rained 276 mm in the last 3 days, how many cm of rain will fall in one full week (7 days)? Assume that the rain continues to fall at the same rate.

5. The temperature dropped 15 degree celsius in the last 30 days. If the rate of temperature drop remains the same, how many degrees will the temperature drop in the next ten days?

6. Shaina pays 15000 as rent for 3 months. How much does she has to pay for a whole year, if the rent per month remains same?

7. Cost of 4 dozen bananas is 180. How many bananas can be purchased for ₹90?

8. The weight of 72 books is 9 kg. What is the weight of 40 such books?

9. A truck requires 108 litres of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required by the truck to cover a distance of 1650 km?

11. Anish made 42 runs in 6 overs and Anup made 63 runs in 7 overs. Who made more runs per over?

10. Raju purchases 10 pens for 150 and Manish buys 7 pens for₹ 84. Can you say who got the pens cheaper?

4. Cost of 5 kg of wheat is 91.50.

(a) What will be the cost of 8 kg of wheat?

(b) What quantity of wheat can be purchased in 183?

15: A car travels 90 km in 2½ hours.

(a) How much time is required to cover 30 km with the same speed?

(b) Find the distance covered in 2 hours with the same speed.


Post a Comment